Zemřel Jiří „Komín“ Komínek (25. 6. 1967 – 4. 3. 2019)

Členové souboru Našrot s lítostí oznamují, že v pondělí 4. 3. 2019 zemřel na následky tragické nehody dlouholetý spolupracovník kapely Jiří „Komín“ Komínek (1967 – 2019). Původním povoláním novinář, byl od roku 1992 editorem anglických textů kapely, občasným hostem na nahrávkách i na koncertech, a v neposlední řadě výborným parťákem při pokoncertních mejdanech a parties. Jako bubeník se významně podílel na realizaci Hrabošova dvojalba Songy z bědných časů.

Půl života prožil v kanadském Torontu, kam rodiče i s ním emigrovali po okupaci Československa v roce 1968. Naučil se hrát na akordeon a posléze na bicí – jeho vzory byli Neil Peart (Rush), John Bonham (Led Zeppelin), Ian Paice (Deep Purple), Keith Moon (The Who), Stewart Copeland (The Police), včetně Ringa (The Beatles) a Charlieho Wattse (Rolling Stones). Coby teenager založil s bratry Georgem a Johnem Matějovičovými kapelu The Room, s kterou si občas zazpíval i Sebastian Bach, pozdější člen slavné hardrockové skupiny Skid Row.

Po návratu do České republiky (1991) spolupracoval – jak již bylo uvedeno – s Našrotem, ale zejména se realizoval jako novinář: stal se korespondentem zahraničních časopisů a novin, zabývajících se většinou otázkami obrany a bezpečnosti ve střední a východní Evropě. Co se týče bubnování, zapojil se až ve druhé polovině devadesátých let – od té doby pak působil v různých seskupeních a kapelách, třeba v jamovém jazz combu s Karlem Bezeretim, pak v anglo-americké rockové skupině The 11m3, poté s několika Angličany v čele s Joe Cookem a Mikem Jettonem vytvořil alternative-popovou kapelu Latimer House (k vidění je klip This Is Pop), následně s Američanem Adrianem Abrahamsonem jezdil do rodného Frýdku-Místku natáčet bicí pro jeho beatovou kapelu The Crooked Beats, a mezitím též působil v Praze v jazzovém triu Kukui v čele s izraelským pianistou Giorou Kukuiem.

YouTube Preview Image
Vybrané fotoreporty