V reedici vyšel komplet Nová syntéza kapely Blue Effect

Své exkluzivní remasterované reedice se dočkala dvojice zásadních alb československé beatové a jazzrockové scény. Jedná se o společný komplet alb skupiny Blue Effect a Jazzového orchestru Československého rozhlasu Nová syntéza a Nová syntéza 2. Kromě Radima Hladíka, Leška Semelky, baskytaristy Jiřího Kozla, vynikajícího bubeníka Vlada Čecha a baskytaristy a zpěváka Josefa Kůstky se na albech podíleli například i jazzový trumpetista Laco Déczi, Jiří Stivín, Karel Růžička, Martin Kratochvíl a mnoho dalších vynikajících muzikantů té doby. Pečlivě zremasterovaný komplet vyšel na dvou LP a dvou CD s dosud nevydanými bonusy 28. února na značce Supraphon.

V roce 1971 to byla opravdová událost. Rocková kapela Blue Effect spojila síly s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu. Studiový záznam podpořený koncertní prezentací skladeb sloučil dva předtím zdánlivě neslučitelné světy. Čistě instrumentální obsah byl spíše “velkokapelovým” jazzem než rockem, ale rázní rytmici Kozel a Čech, excelentní kytarista Hladík a klávesák Semelka sekundovali orchestru více než zdatně. O tři roky mladší pokračování je již většinou zpívané, byť rozhodně nejde o běžné tříminutové popěvky. S texty Pavla Vrby, Borise Janíčka a Eduarda Pergnera si Lešek Semelka a Josef Kůstka poradili skvěle, hudební část pak již naznačovala, že experiment začíná směřovat spíše do rockových vod.

Reedice nabízí remasterovaný zvuk, rekonstruovaný obal, dokumentární sleevenotes a fotografie, vinyly o váze 180 gramů a CD bonusy. Ty jsou tvořeny u prvního alba více než dvacetiminutovou variací JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvé na CD, sólo také Radim Hladík), ve druhém případě třemi instrumentálními skladbami M. Efektu, na druhou Syntézu v mnohém navazujícími.

Vybrané fotoreporty