Tobias Jesso Jr. – Goon

Přestože je přirovnávání asi nejlacinějším způsobem recenzování, v tomto případě nelze odolat. Devětadvacetiletý Tobias Jesso Jr. se zjevil odnikud a na své prvotině zní jako vnuk Paula McCartneyho a Harryho Nilssona. Kanadský písničkář strávil pět let jako basák v nevýznačných formacích. Rozhodnutí vydat se na sólovou dráhu bylo asi tím nejlepším v jeho životě.

Počin otevírá óda Can’t Stop Thinking About You, která zní přímočaře, jakoby si Jesso sedl v kavárně za piano a začal si vylívat srdce. Sentiment a romance jdou slyšet u většiny písní, práci na albu prý doprovázel rozchod s přítelkyní a zjištění rakoviny umělcovy matky.

Do jeho projevu (který není bezchybný) se zamilujete s hitem How Could You Babe. Přes nešťastný text balada paradoxně evokuje pocit radosti ze života a toho, že bude líp. Sotva se nadějete, budete se culit jak u vánočního stromečku. Podobnostem s McCartneym, ale i Lennonem, se zkrátka nedá ubránit – Can We Still Be Friends nebo For You posluchače vrátí do éry Beatles okolo kultovního Abbey Road.

A k pozitivnímu dojmu dopomáhá mimo jiné produkce Patricka Carneyho z The Black Keys. Přestože se na Goon setkáme i se slabšími kousky, jde o opravdu vydařený debut. Aneb upřímná deska, která okouzlí svou jednoduchostí i mírnými nedokonalostmi. O Tobiasu Jessovi ještě určitě uslyšíme!

Vybrané fotoreporty