Soudní kauza kolem Stairway to Heaven nekončí. Led Zeppelin jdou k nejvyššímu soudu.

Možná jste zaznamenali mnoho let trvající kontroverzi ohledně nejslavnějšího hitu britské legendy Led Zeppelin. Ti pozornější z vás si dokonce mohli všimnout, že některé riffy slavné skladby skutečně nápadně připomínají ty, které napsal kytarista Randy California pro svou kapelu Spirit, přesněji k songu Taurus z roku 68.

Ostatně, není to náhoda. Samotní matadoři z Led Zeppelin, Jimmy Page a Robert Plant otevřeně přiznali, že se skutečně mohli nechat skladbou od svých přátel ze Spirit inspirovat. Nic z toho nebyl problém do doby, kdy byl Randy California naživu. V roce 2014 basista Spiritu Mark Anders podal právní žalobu a „zepelíni“ byli obviněni z plagiátorství.

Soudní proces se táhne do dnešních dnů a podle všeho nespěje ke konci. Žalobci před několika dny podali devadesátistránkové odvolání k nejvyššímu soudu. Napadají v něm dřívější rozhodnutí nižší instance, která dala za pravdu lidem kolem Led Zeppelin.

Jedním z nosných bodů nového odvolání je stížnost na objektivitu posledního soudu. Ten nenechal odborníky v soudní síni pustit audio ukázky ze skladby Taurus a porotě dal možnost posoudit případ jen na základě notového záznamu, kterému podle žalobců v porotě rozuměl málokdo.

Doufejme, že proces, už od počátku některými hudebníky označovaný za „absurdní“, rychle dospěje konce. Vždyť prozatím to vypadá, že žádná strana nebude skutečně vítězná.

autor: Jan Hanáček

Vybrané fotoreporty