Simple Plan se vrací do Prahy!

Populární kanadská rocková kapela Simple Plan se po dlouhých čtyřech letech opět vrací do Prahy v rámci evropského turné.

Koncert se uskuteční 5. března 2016 v Malé sportovní hale v Praze – Holešovicích (bývalá Incheba Arena). Pětice Pierre, David, Jeff, Sébastien a Chuck se do Česka a přímo do Malé sportovní haly podívají už potřetí, oba předchozí koncerty byly vyprodané.

Turné se uskuteční k příležitosti vydání páté desky kapely nazvané Taking One For The Team. Její vydání je naplánováno na 19. února 2016 a níže si můžete přečíst oficiální vyjádření kapely k turné a nové desce:

“It’s been a long journey and you have been extremely patient, so we are very excited to announce that our 5th album, “Taking One For The Team”, will be released on February 19th 2016! We have been working on these new songs for almost 2 years now and we cannot wait to share them with you. We all feel like this is our best album yet and there’s nothing better than knowing that, in a few months, you will be able to hear the final result.

Today, we’re also really stoked to reveal our album cover as well as the first set of dates of the “Taking One For The Team” World Tour. This is the first of many tour announcements coming in the next months, as we prepare to travel all over the world and play shows for all of you.

Thank you all for your amazing support. We can’t wait for you to finally listen to the new record and to see you on tour!

Pierre, Chuck, Jeff, Sebastien and David”

Předprodej vstupenek bude podle pořadatelé akce Charm Music spuštěn 4. prosince v sítích Ticketpro a GoOut.

YouTube Preview Image