[Rock&Pop 11/17] Neil Murray: Druhá kůže a druhý dech

Neil Murray je excelentní hráč na baskytaru, v našich končinách známý zejména z kapel Whitesnake a Black Sabbath. Po dobu své kariéry ale spolupracoval se spoustou dalších výjimečných hráčů a skupin. Je otevřený různým směrům a stylům, milý, vtipný a především skromný chlapík.

TEXT: ANDY BLACKHAWKS, MAREK BĚLOR    FOTO: ARCHIV

(…)

Jaké byly vaše hudební začátky?

Jako malý jsem pět let chodil na piano a potom pět let na hodiny hry na trombon, zároveň jsem od jedenácti let hrál na bubny, ale jen jednoduché věci. A pak někdo ve škole přinesl kytaru předělanou na basu. Já to dostal do ruky a řekl si: „To je dobrý!“ No a tak jsem začal hrát s deskami či rádiem. Následně jsem chodil čtyři roky na školu umění a grafického designu. V té době jsem hrál stále více a více, zlepšoval se a začal jsem chodit na konkurzy, např. do skupin T-Rex, Supertramp, Roxy Music. A když jsem dodělal ve dvaadvaceti letech školu, chtěl jsem být basák, nikoli designér. Na rozdíl od jiných hudebníků, kteří se stali profesionály v šestnácti letech, já až ve třiadvaceti.

Jaká deska byla vlastně první, na níž hrajete?

Ještě předtím, než jsem cokoli natočil, jsem byl ve velmi komplikované fussion kapele Gilgamesh. Jednou jsem potkal basáka Clivea Chamana, který byl s Cozym Powellem ve skupině Jeffa Becka. Tak jsem získal své první profesionální angažmá v kapele Hanson. On hrál na prvním albu a já na druhém.

(…)

Celý rozhovor najdete v listopadovém čísle Rock&Popu (11/17)

Vybrané fotoreporty
iRock&Pop