Rock&Pop 11/15

Melancholie sychravého podzimu, tma a chřipková epidemie klátící mé okolí mě dostala, mám „podzimní depku“ (půjčuju si termín z kultovního filmu Šeptej Davida Ondříčka, který vše kompletně vystihuje ve dvou slovech). Pokud ani vás tahle nálada neminula, vězte, že do lepších časů je daleko. Podzimní depka pozvolna přechází do zimní, ta se až v průběhu března a dubna pomalu rozptyluje, překvapivě jarní a letní depku neznám.

Deprese paradoxně provázela v různých podobách životy většiny slavných hudebních legend a idolů a jen málo z nich ji řešilo čekáním na jaro. Drogy, sex a rock’n’roll – životní styl, jenž se nesl a nese napříč hudebními žánry, obdobím i kontinenty. Z většiny biografií, potažmo článků se ale dozvídáte, že málokdy fungovaly drogy jako cesta k prohloubení stávající euforie a štěstí, nýbrž právě jako únik z depek. Vybrali jsme pro vás několik takových životních okamžiků známých legend, ve kterých ještě nic netušící budoucí světová star působí obyčejně, lidsky, leckdy smutně a bezvýchodně. Depresím se pochopitelně nevyhnul ani průvodce dnešním vydáním John Lennon. Toho sice obdobné stavy přepadly až v době největší slávy, ale i tak je „léčil“ podle zavedeného vzorce mnoha svých kolegů. A když John Lennon, nesmí chybět ani Janis Joplin, jejíž seznam receptů na „dobrou náladu“ by vyšel na celé vydání. To se však Janis věnuje jen krátce, neboť i listopad skýtá mnoho jiných zajímavých hudebních témat.
Pokud jste si všimli, že pomalu, ale jistě rozšiřujeme část o tuzemském dění, postřehli jste správně. Nadále budeme českým a slovenským kapelám a interpretům poskytovat v Rock & Popu více a více prostoru, neboť i u nás žijí legendy, kapely, které vyprodávají haly, nebo mladí talenti, kteří čekají, až jim dá někdo šanci ukousnout si trochu z koláče hudebního světa. Věřím, že tuto nepatrnou transformaci vítáte a budete je s námi objevovat. Takže si uvařte grog, obraťte list a čekejte s námi na jaro!