Rock&Pop 10/15

Pink Floyd kam se podíváš. Roger Waters The Wall v kinech, Gilmour s novou a skvělou sólovkou. Každý pojal výročí 50 let legendy Pink Floyd po svém a média neví ke komu dřív. „Je rok Pink Floyd, nediv se,“ říká mi kolega a má nepochybně pravdu. Koneckonců to na mě kouká i z novinového článku s titulkem „Uprchlíci Evropou“.

„Je jeden svět, který všichni musíme sdílet
a nestačí jen stát a tupě zírat.
Nebo je to jen sen, že jednou přece jen,
přestaneme před vším zavírat oči?“

Nadčasová a v každém okamžiku naprostá univerzálnost filosofických textů Pink Floyd, už to je základem úspěchu udržet se 50 let na výsluní a stát se legendou. Když v roce 1987 vyšla skladba On The Turning Away na albu A Momentary Lapse Of Reason, ze které si úryvek půjčili, bylo mi 6 let. Tou dobou jsem si četla ve slabikáři, zakládala písmenka a pokoušela se tvořit první věty. Pink Floyd zatím mají na kontě nespočet slavných alb, včetně těch nejznámějších The Wall nebo Wish You Were Here. O pár desítek let později, kdy je  lidstvo snad tupější, slepější a vůči ostatním lhostejnější než kdykoli jindy, se citace On The Turning Away z 1987 zdá více než vhodná.
Píše se tedy rok 2015, já už si písmenka nezakládám a ve slabikáři listuju jen se svou dcerou, jsem schopna poskládat slova a učitelky mi za to známky nedávají, i když jsou lidé, které o tom musím přesvědčovat stále. Pink Floyd slaví svých 50 let a přitom jsou pořád tak aktuální. Užijte si pinkfloydovou mánii s námi, a jak říká redaktorka Domča Mňuková: „Tatínkové, pouštějte dětem Pink Floyd!“

Pro milovníky The Prodigy máme speciální čtyři strany, k nimž nás motivovalo jejich nedávné vystoupení v ČR. Přestože Jan Kubát ve svém článku The Prodigy opěvuje (já jeho nadšení pro tuhle bandu pomatenců stoprocentně sdílím), z mého příspěvku, kde jsem se zaměřila na jejich hororovou videotéku, by pro neznalce mohl vzniknout dojem, že se jedná o bandu zfetovaných magorů, strašících malé děti. Ono to tak trochu i je, popravdě, nikdo by je nechtěl potkat v noci v parku. Přesto ve svých mp3 přehrávačích má něco z jejich kuchyně téměř každý a žádný klub se neobejde bez The Prodigy v playlistu. A o tom to přece je.
A poslední zpráva, která mi vyrazila dech, a v tomhle mě pochopí, předpokládám, jen dámská část čtenářů. Dámy, Johnny Depp už konečně hraje v kapele! A aby z toho měli radost i rockeři, tak vězte, že s Alicem Cooperem. Více na stránkách Rock & Popu. Otevřete oči!