Rock&Pop 07/20

V srpnu loňského roku jsme s kolegyní Šárkou vyrazily na dlouhou cestu do rumunského Banátu na stejnojmenný festival. Ačkoli jsme kvůli absenci signálu a internetového připojení málem prošvihly uzávěrku a sabotovaly tak celé zářijové vydání časopisu Rock&Pop, rozhodly jsme se, že se na festival do Rumunska budeme vracet pravidelně. Ostatně o Banátu, o kterém se vlastně nedá vyprávět, nýbrž se musí jednoduše prožít, jsme napsaly několik reportáží.

Pravděpodobně jsme lehce líznuté DNA, o níž mluví Štěpán Slaný v našem rozhovoru, který jsme připravili pro toto vydání. V něm se také dozvíte dobrou zprávu, že se festival konat bude, ale i tu horší, že pouze pro omezený počet návštěvníků, a tu nejhorší, že se letos nevypraví banátský vlakový expres. Člověk míní a život mění, a jelikož jsme s kolegyní nebyly mezi první pětistovkou, jež o vstupenky zabojovala včas, naše banátská tradice skončila tak rychle, jak začala. Přejeme tedy alespoň touto cestou pár set šťastlivcům šťastnou cestu a uleželou višňovku.


I když je řada letních festivalů zrušená nebo přesunutá do dalšího roku, rozhodně nás nečeká letní sezona bez hudby. Naopak, letní sezona open airů bude mnohem nabitější. Lecjaká louka nebo fotbalové hřiště se promění v letní parket, který má našlapaný hudební program až do září. Tuzemské kapely si tak kompenzují absenci festivalů a snaží se koncertovat, kde se dá. Se svým oblíbeným interpretem se tak nepotkáte jen v letních kinech, na parketech, hřištích, v kempech nebo na náměstích, ale s těmi vynalézavějšími i na rozhlednách, střechách, v garážích, na lodích nebo rovnou v rušných ulicích.

Tuzemští muzikanti prostě chtějí hrát a přiznejme si, i vydělávat. Otázkou zůstává, zda je společnost připravena na takovou porci muziky a podpoří interprety svou návštěvou a především koupí ne zrovna levných vstupenek. Po rozhovorech s několika umělci a účastí na několika prvních hudebních akcích, u nichž ani nebylo třeba omezovat návštěvnost na povolených pět set diváků, neboť se jich přišlo podívat od několika desítek po necelé tři stovky, vidím toto léto kapku pesimisticky.

Z úplné deprese mě vyvedl Márdi z kapely Vypsaná fiXa při našem rozhovoru, který si naopak návštěvnost svých pokoronavirových koncertů pochvaloval. Doufejme tedy, že to není jen léto Vypsané fiXy a takové štěstí na fanoušky bude mít více skupin. Pořadatelé i promotéři totiž svádějí bitvy nejen o přežití, ale o budoucnost další koncertní sezony, kde hlavní proměnnou jsou právě návštěvníci. Pomoci hudební scéně tak můžete i vy, a to jen tím, že vyrazíte na jakýkoli koncert. Nebo se můžete zapojit do projektu #zachranbackstage, o němž se můžete také dočíst v červencovém čísle.

 

Vybrané fotoreporty