Rock&Pop 07/17

Rozmazlení, nebo nároční?

Česká republika se stala křižovatkou všech evropských turné světových kapel, a tak se u nás na svých cestách zastaví kdejaká zámořská hvězda. Od května smršti především rockových legend čelíme nepřetržitě, čemuž odpovídá i rozšířená rubrika Live, neboť ani naši redaktoři si podobné koncerty nemohli nechat ujít. Ať už na samostatné vystoupení nebo jako hlavní hvězdy festivalu se tu během pár chvilek otočili na patě Sting, Rammstein, Depeche Mode, Deep Purple, Kiss, Skinny Puppy, The Beach Boys, System Of A Down, Linkin Park, Simple Plan či Phil Rudd. A několik dalších nás ještě čeká.

Je zajímavé sledovat, jak si promotéři těchto akcí české publikum rozmazlili. Doby, kdy každý fanoušek s radostí kvitoval, že naši zemi dokázala nějaká známá zahraniční kapela najít na mapě, jsou pryč. Zastavení světových skupin v našich halách a na festivalech bereme jako samozřejmost a nespokojíme se jen tak s někým. A ani ten někdo už není zárukou, že bude český fanoušek spokojený. „Hrají moc nahlas, jsou staří, zvuk je strašný, je to jedna velká koule, bylo to bez energie, kapela je statická, už to neuzpívá, určitě je to playback, bylo málo piva a nedalo se nikam sednout,“ hodnotí odborným pohledem návštěvníci akce dost kriticky, ačkoli se formace na pódiu může přetrhnout, aby splnila očekávání fanoušků, doplňuje projekce, učí se známé fráze v češtině, zve si hosty a rachejtle létají jedna přes druhou. Přesto to dnes už nestačí, za týden totiž přijede někdo jiný a tam jistě bude vychlazenější pivo. To pak bude, panečku, koncert.

 


Festivalová sezona je v plném proudu, ale nejen hudební fanoušci se vydávají víkend co víkend do reje na pivo z kelímku. Mezi návštěvníky se občas objeví i nějaký ten politik, a ne vždy proto, aby sdílel zrovna program hudební. A my se snad naposledy vracíme k tématu politická agitace na hudebních akcích. V minulém čísle jsme se totiž zmínili o panu Babišovi v souvislosti s festivalem Colours of Ostrava. Jan Martinek, autor článku, označil Agrofert a.s. za podílníka akce, přestože se jedná „pouze“ o sponzora, chcete-li o partnera festivalu. Jeho pořadatelé se pochopitelně právem ohradili. My se za nepřesný termín velmi omlouváme, ačkoli směr a téma článku se tím nemění.

Dle dostupných informací se Andrej Babiš své politické agitace na open airech stále nevzdává. Naposledy navštívil festival Votvírák v Milovicích a dosti nevybíravým způsobem se snažil se svou ochrankou dostat do jeho zákulisí, kam ho pořadatelé z bezpečnostních důvodů nepustili. Nezbylo mu tedy nic jiného, než si pořídit fotku před pódiem jako každý normální návštěvník.

Kvůli našemu otevřenému jednání se naši redaktoři nepodívají na Colours of Ostrava, neboť jim byla zamítnuta akreditace. Co čeká pořadatele Votvíráku za to, že si uhlídali svoji backstage, teprve ukáže čas.

Vybrané fotoreporty