Rock&Pop 04/20

Zatímco já právě sedím už pátý den doma v nucené karanténě na druhou, neboť mi byla s chřipkou nařízena a zároveň pak ještě uvalena na celou zemi, a začínám lézt nudou po zdi, vy ve chvíli, kdy držíte v ruce nové vydání časopisu Rock&Pop, už víte, jak jsme si jako národ v těchto těžkých chvílích vedli a na jaké jsme cestě. Musím říci, že mě tato nepatrná sonda do budoucnosti velmi zajímá, neboť události každého následujícího týdne budou odrazem zodpovědnosti a soudržnosti naší společnosti. Ačkoli mě lhostejnost některých lidí vůči blízkým i okolí začíná znervózňovat a strašit, špetku naděje na zlepšení situace v sobě stále mám. Stejně jako mnoho lidí, ani já jsem ještě před měsícem nevěnovala epidemii takovou pozornost a události ve vzdálené Číně mě míjely obloukem. Lidé s rouškou u mě budili úsměv a děvčata, která měla dokonce roušky jako módní doplněk, snad i opovržení. Dnes roušky šiji a pomáhám distribuovat, a to jsem dosud nebyla schopna zašít ani díru na teplákách. Doufám, že otevřou oči i ostatní a tento svět se vrátí brzy do normálu. Švadlena ze mě totiž nikdy nebude a pro postapokalyptický svět jsem zcela nepraktický a téměř nepoužitelný člověk. Přeji vám všem pevné nervy, trpělivost a co nejméně neohleduplných lidí ve vašem okolí. Držte se!


Velká většina mých kamarádů se ze dne na den stala nezaměstnaná a bez příjmu. Jistě i vy znáte někoho, kdo tuhle prekérní situaci odnese ekonomicky, ať už je to cestovatel, hospodský nebo fitness trenér. Má sociální bublina je hudební branže a v ní to vládní zákaz pokosil pořádně.

Někteří slavnější muzikanti mají naštěstí nějaký ten finanční polštářek, který jim pomůže přečkat zákaz vystupování. Ti méně slavní mají zase tolik rozumu, že k tomu mají ještě normální civilní zaměstnání. Hůře jsou na tom ale ti za oponou, jež hudební svět vytěžuje natolik, že se jedná o jejich jediné zaměstnání, a ještě ne tak dobře placené, aby tím stihli plnit své matrace.

Zvukaři, osvětlovači, produkční, prodejci merchandise, řidiči a technici jsou ti, kteří v tuhle chvíli přepočítávají každou korunu. Nelehké období nastalo i promotérům klubů a hudebních akcí.

Vydali jsme se za některými z nich, abychom zjistili, co je a jejich návštěvníky vlastně čeká. Kolik zavřených hudebních klubů má šanci na přežití a kolik festivalů se už připravuje na zrušení. Například za časopis Rock&Pop musím předat smutnou zprávu, že oslava třicátých narozenin se odkládá až na podzim. Program akce se prozatím nemění. Mějte trpělivost, o řádnou dávku muziky nikdo nepřijde.

 

Vybrané fotoreporty