[Rock&Pop 03/18] The Smashing Pumpkins: Comeback bez zhrzené blondýnky

Dlouho očekávaný reunion ikonické devadesátkové kapely The Smashing Pumpkins byl dlouho na spadnutí. Nyní je už oficiálně potvrzen. Fanoušci, kteří doufali, že na pódiu uvidí původní sestavu, jež nahrála první tři alba, z nichž každé bylo v rámci hudebního vývoje přelomové, ale budou nejspíš zklamáni.

TEXT: JAN MARTINEK   FOTO: PAUL ELLEDGE

To by nebyl principál Billy Corgan, megaloman, prostořeký egomaniak, geniální skladatel, ale samozřejmě tak trochu blázen, aby dění kolem něj a jeho skupiny (neboť The Smashing Pumpkins je on a on je The Smashing Pumpkins) neneslo podivnou pachuť kontroverze a nejspíš i tak trochu nefér jednání.

Kapela plná dramat

Pojďme tento zvláštní příběh rozplétat od začátku. Původní sestava The Smashing Pumpkins, kterou kromě Corgana tvořili kytarista James Iha, baskytaristka D’Arcy Wretzky a bubeník Jimmy Chamberlin, prakticky skončila v roce 1999 odchodem D’Arcy, jež je hlavní smutnou postavou dnešní tragikomedie zvané Návrat The Smashing Pumpkins. S nástupem nového milénia nastaly pro skupinu (a pro rockovou scénu obecně) zlé časy a Corganovi nakonec nezbylo nic jiného, než kapelu na čas rozpustit. Navíc se celou dobu proslýchalo, že vztahy v ní nejsou růžové, za což nejspíš mohlo řádně zbytnělé ego nejvyššího šéfa.

(…)

Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (03/18).

Vybrané fotoreporty