[Rock&Pop 03/18] Lesk a bída karnevalu v Riu de Janeiru

Světem latinsko-americkým cloumá každý únor karneval, událost, kterou nepředčí ani politika, sport nebo cokoli jiného. Nám nejbližší karneval v italských Benátkách je jen slabý odvar toho, co se děje na druhé straně zeměkoule v Jižní Americe. Slavným karnevalem nežije jen Rio de Janeiro, ale celá Brazílie, a pod rytmem samby, dupotu milionů lidí a vahou obřích alegorických vozů se otřásá celý kontinent. Karneval končí přesně na popeleční středu a trvá kolem čtyř dnů, v letošním roce to vyšlo na 9. až 13. února.

TEXT: MARTINA JABLANOVSKÁ   FOTO: THE RIO TIMES

Proslulé polonahé krásky v sexy kostýmech, nevázaná zábava, nekonečné party, drogy, alkohol i sex, to jsou největší lákadla, jež do Ria přivábí statisíce turistů z celého světa. Většina z nich v ulicích města získá to, pro co přijela. Koneckonců právě proto vláda během karnevalu rozdá na sta milionů kondomů.

Hlavním dějištěm karnevalu je Sambodrom, který nechali v roce 1984 Brazilci pro tento účel vybudovat. Sedmisetmetrová dráha je obklopena tribunami, jež pojmou až devadesát tisíc diváků, to vše je oploceno a platí se vstupné. Pro dvanáctimilionové Rio je kapacita Sambodromu něco jako pro Prahu dětské pískoviště, a tak není divu, že se velká část oslav koná v ulicích města, a to nejen Ria de Janeira.

(…)

Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (03/18).

 

Vybrané fotoreporty