[Rock&Pop 02/18] Nezanedbatelný odkaz Dolores O’Riordan

Dolores ORiordan byla významnou irskou zpěvačkou, skladatelkou a textařkou. Svět obohatila o hity Dreams, Linger, Zombie nebo Salvation, které se hrají v rádiích po celém světě. Ve svých textech se vyrovnávala s vnitřními démony, ale reflektovala v nich i společenské události. Zemřela náhle, uprostřed práce na nových skladbách své domovské skupiny The Cranberries, s níž akorát plánovala vznik osmého alba.

TEXT: ŠÁRKA BLAHOŇOVSKÁ   FOTO: 

Není to ani rok, co Dolores ORiordan vzpomínala na začátky své kariéry, na důležité momenty dětství a dospívání, které formovaly její budoucí hudební směřování. „V domě rodičů byl klavír, píšu písně od svých dvanácti let. Ale chtěla jsem kapelu s baskytarou, kytarou a bicími. O pár let později moje spolubydlící chodila s klukem, jenž zpíval s The Cranberries, tehdy si ještě říkali The Cranberry Saw Us. Řekla mi, že shánějí zpěvačku a že bych se možná s nimi mohla sejít. O nedělích zkoušeli v místním studiu, tak jsem tam šla a seznámila se s Mikem, Fergem a Noelem. Vzpomínám si, že tam bylo tenkrát hodně kluků, jen tak se tam poflakovali. Bylo mi osmnáct let a přišla jsem tam se svými Yamaha klávesami v podpaží, zazpívala jim pár skladeb a oni jich pár zazpívali mně,“ popsala ORiordan v rozhovoru pro The Songwriting Magazine nejranější historii skupiny.

Přítel spolubydlící se jmenoval Niall Quinn a v kapele nevydržel ani rok, zato ORiordan strávila s kytaristou Noelem Hoganem, baskytaristou Mikem Hoganem a bubeníkem Fergalem Lawlerem s přestávkou více než dvacet let života.

(…)

Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (02/18).

Vybrané fotoreporty