Radůza – Studna v poušti

RADŮZA RECORDS   50:10   FOLK

Studna v poušti je vánoční deska písničkářky Radůzy, která se tematicky dotýká mezilidských vztahů, rodiny, lásky a porozumění. A to v rámci biblických příběhů a jejich postav, například v naoko tklivé úvodní písni Josef a Marie nebo Josefovi, či obyčejných okamžiků spojených s vánočním časem, jež jsou oproštěné od pozlátek dnešní doby a konzumu.

Skladba Ježíš byl taky chudej se týká narození Ježíška a může svou aranží připomenout tradici amerických gospelových písní, s přivřením jednoho oka bychom ji mohli častovat přívlastkem a capella. Nechybějí ale skladby rychlé, zpěvné, ve kterých kromě Radůzina hlasu vyniknou i sbory jako Ej dej nám bože nebo Hoši, hola. V textu první sloky druhé jmenované dětský hlas zpívá: „Hoši, hola, kde jste který, holky půjdou s náma / tam v té zemi Izraeli veliká je sláva,“ aby se pak na konci písně bezelstně zeptal: „Mohl by Ježíšek s námi ven?“ V další položce Radůza vypráví úsměvný příběh o tom, jak jdou strejček se svým synem pro jedličku do lesa, aby následně zvážněla v nejsilnější a nejvážnější skladbě na nahrávce s názvem Až budeš pyšný stát člověče.

Studna v poušti není z těch vánočních alb, jež se snaží profitovat na těchto zimních svátcích miliontou verzí Rolniček. Jedná se totiž o desku, která navazuje především na tradici českých koled či adventních písní, ať už melodicky nebo textově. A tak má velkou ambici stát se ideálním společníkem v čase vánočním i předvánočním v mnoha domácnostech u dětí i dospělých.

ŠÁRKA BLAHOŇOVSKÁ