Prvním potvrzeným jménem slovenského festivalu Pohoda jsou Sigur Rós

Jubilejní ročník festivalu Bažant Pohoda už zná svého první ho interpreta.

Slovenský Bažant Pohoda už za svou téměř dvacetiletou historii dokázal, že patří k opravdové špičce (nejméně) středoevropských festivalů. V uplynulých letech se na jeho line-upu vystřídaly hvězdy jako Bjork, Die Antwoord, Lou Reed, Klaxons nebo Yann Tiersen (a mnoho dalších, v jejichž výčtu bychom mohli pokračovat skoro až do nekonečna).

Jubilejní dvacátý ročník konající se v termínu 7.-10.července 2016 je už netrpělivě očekáván a dramaturgové festivalu přišli s prvním jménem, jež rovnou nasadilo laťku pekelně vysoko. Islandská kultovní post-rocková kapela Sigur Rós si konečně nechala po několika letech přemlouvání dát říct a potvrdila svou účast právě na příštím ročníku festivalu. Sigur Rós tak doplní řadu dalších islandských interpretů, kteří na Pohodě vystupovali v minulosti. Namátkou jmenujme zmíněnou Bjork, jež do Trenčína zavítala letos, Emilianu Torrini nebo FM Belfast , jejichž vystoupení bylo částečně zásluhou i nedávno zesnulého slovenského novináře a milovníka Islandu, Juraje Kušnierika.

YouTube Preview Image

Islandská kapela se do světového povědomí dostala především díky svým rozsáhlým pomalým skladbám, jimž vévodí kontratenor frontmana Jónsiho Birgissona a snové lyrické plochy, které překlenují do dramatičtějších poloh. Čeští fanoušci mohli jejich kvality ocenit již na Colours of Ostrava, kde Sigur Rós hráli před dvěma lety. Kdo tuto show zažil, jistě si pamatuje tu jedinečnou intimní atmosféru, již Sigur Ros na hlavní stagi nastolili.

Poslední deskou severské kapely je Kveikur vydané v roce 2013 . Album vydané po odchodu Kjarriho Svenssona (syntezátor, klavír, varhany atd.) je prozatím i jejich nejtvrdším a dá se očekávat, že na Pohodu přivezou i nové skladby.

Vybrané fotoreporty