Polský festival Open’er představuje své headlinery #1: Red Hot Chilli Peppers, Florence & The Machine a Wiz Khalifa

Polský Open’er Festival patří již několik let mezi opravdovou špičku. Jak by také ne – své návštěvníky láká nejen line-upem, ale i umístěním v přímořském Gdaňsku, nezaměnitelnou atmosférou a příznivou cenou vstupenek. V minulých letech vévodili programu například Mumford & Sons, Drake, Die Antwoord, Jack White a Pearl Jam. I letos ze sebe organizátoři vydávají to nejlepší a je už jen na vás, jestli jejich svodům podlehnete – dobrovolně přiznáváme, že nás už mají v hrsti.

Open'er Festival
Open’er Festival

Letošní line-up je nabitý takovým způsobem, že je dost těžké rozpoznat, kdo přesně je headliner a kdo ne. První vlaštovky vyslal festival nezvykle brzy – již na podzim roku 2015. Pro organizátory to však byla sázka na jistotu, oznámili totiž účast legendárních Red Hot Chilli Peppers, éterické víly Florence Welch a jejích The Machine a vychilleného rappera Wize Khalifu.

Kalifornské „chilli papričky“ se na Open’eru objeví poprvé a nutno dodat, že festival na jejich účast čekal opravdu dlouho. Pro případ, že byste někdo žil v posledních několika desítkách let v jeskyni a o Red Hot Chilli Peppers nikdy neslyšel: jde o jednu z největších kapel současného rocku, jejichž alb se prodalo přes 80 milionů. Vysloužili si čestné místo v Rock and Roll Hall of Fame a jejich Californication, Snow nebo Otherside zná snad úplně každý (až na ty z jeskyně).

Red Hot Chilli Peppers
Red Hot Chilli Peppers

Posledních pár měsíců pracovala kapela na novém albu, a ačkoli ještě není známo datum vydání, je skoro jisté, že na Open’eru zazní právě i nové písně z připravované desky. Letos to bude již devět let, co formace vyhrála Grammy se svým legendárním počinem Stadium Arcadium cenu Grammy a pět let od vydání poslední desky s názvem I’m with You. A letos se můžeme těšit na další příděl jedinečných kytarových riffů a přednes Anthonyho Kiedise, kterého všichni milujeme (a netvrďte, že tomu tak není).

Florence & The Machine
Florence & The Machine

Florence & The Machine jsou na Open’eru také nováčci a přivezou svou loňskou desku How Big, How Blue, How Beautiful, která byla kritiky označena za jednu z nejdůležitějších minulého roku – jakou lepší vizitku by ostatně mohli mít, než že desku představili na obou největších festivalech světa, Glastonbury a Coachelle. Klíčem úspěchu britské kapely není pouze hlas zpěvačky, ale i přirozenost a svoboda, kterou vyzařuje a která se promítá do všech jejich songů a vytváří mix barokního popu, rocku a soulu, jež dohromady dávají nezaměnitelný sound. Nejlépe však jejich skladby zní právě na koncertech, kdy jedinečný zvukový zážitek doplní i vizuál – rusovlasá frontmanka svíjející se ve vlastním světě na pódiu, za ní problikávají abstraktní obrazce a vy si připadáte jako v jednom velkém surrealistickém snu.

Wiz Khalifa
Wiz Khalifa

Pro dnešek posledním z našeho výčtu je americký rapper Wiz Khalifa, který jen dokazuje rozmanitost žánrů na polském festivalu. V posledním roce a půl se Khalifovi neuvěřitelně dařilo – jeho song See You Again se stal jedním z titulních k filmu Fast and Furious 7 a videoklip k němu shlédlo přes miliardu lidí, není proto překvapením, že je považovaný za jednu z hlavních písní roku 2015. Není to ale poprvé, co rapper dominuje světovým žebříčkům. V dřívějších letech si ho fanoušci zamilovali například kvůli kolaboraci se Snoop Dogem, songu Young, Wild & Free, nebo poctě rodného města, písni Black & Yellow. Neusíná ale na vavřínech a po velkém evropském turné k desce Blacc Hollywood, kde spolu s ním vystoupil i ASAP Rocky, vydává v letošním roce nové album. To se jmenuje výmluvně: Rolling Papers 2: The Weed Album. Téma desky je tedy ve hvězdách, malým hintem by snad mohl být song King of Everything, který Wiz Khalifa vydal ke konci roku 2015.

Vybrané fotoreporty