Payanoia – Pajány

GALÉN   43:03   ROCK, POP ROCK

Už třetí album vydává kapela Payanoia talentované bubenice, zpěvačky a skladatelky Pavly „Páji“ Táboříkové, působící ještě v 5P Luboše Pospíšila, Jasné páce, Krausberry a v minulosti také třeba ve Schodišti. Právě z Jasné páky si zřejmě na desku přivedla brněnského zpěváka, textaře, skladatele a fyzického básníka Petra Vášu, který je coby textař podepsaný pod všemi skladbami na albu. Muziku, až na jednu výjimku, obstarala sama.

Právě Vášovy texty, jež jsou všechny otištěny na rubu pěkně malovaného obalu nymburské výtvarnice Lucie Trejbalové, jsou zároveň klady i zápory této desky. Pokud se brněnský básník rozhodne rýmovat, funguje písnička na sto procent, svádí k pobrukování a má šanci na hit. To se stalo v případě poprockové skladby Tajůplní sourozenci s pianovými vyhrávkami nebo v autobiograficky laděné vzpomínce na rodné město Louny Times, které dle loga na obalu vznik alba podpořilo, s až hardrockovými rytmy, v nichž zpěv přechází v rap. Vtipná je Ruská klasika, stejně jako procházka bicí soupravou Na buben s hláškou: „Ta blána byla s dovolením obětována.“

Jak však začne Váša filozofovat, zahltí písničky slovy. V té s názvem Chlapi sice pravdivě projde generační nepřátelé mužů od Turků přes Rakušáky, fašisty a komunisty až po dnešní nic, ale právě tenhle refrén jde už těžko uzpívat. V úvodní Kunána vymyslel Váša zcela nové slovo, údajně slyšené ve snu, šanson Dvě Evy s doprovodným klavírem Pája zpívá ve velkém stylu, ale poradit si v něm musí se slovy jako expozice, kolize, krize, peripetie, katarze… Krásně něžná je Pomyšlení, opět jen s klavírem, Koncert je koncert je pak rokenrolovou ptákovinou a závěrečná Sestry a Kruci, jediný hudební příspěvek hudebního hosta Jaroslava Gabriela, líčí mejdanové soupeření Sester (Tří?) a jakýchsi Kruci.

„A pak přišel Váša. To byl mejdan, to bylo hustý,“ připsal k Vášově textu poslední dva řádky sborista Ondřej Skalák. Pajány jsou rozhodně nadprůměrnou deskou, osobně by mi byl ale ženský textařský pohled na svět očima Páji Táboříkové bližší.     

ZDENĚK HEJDUK

Vybrané fotoreporty