Modest Mouse – Strangers to Ourselves

Modest Mouse se už od 90. let řadí k nejosobitějším americkým indie rockovým kapelám. Svou pověst oprášili s novinkou Strangers To Ourselves, první řadovou nahrávkou po osmi letech.

Kromě typických prvků, pro které washingtonskou formací milují tisíce fanoušků, na ní frontman Isaac Brock a spol. opět nabídli něco nového. V prvé řadě zní velmi různorodě a nepředvídatelně, kromě balad obsahuje taneční skladby i řadu hitů.

Nejlépe to ale Modest Mouse sedne právě v pomalejších momentech. Coyotes nebo Shit In Your Cut potvrzují onu skladatelskou osobitost a typicky neposedné vokály. První jmenovaná je navíc názorným příkladem, jak zvukomalebné a chytré texty umí Brock napsat.

Určitě nepřeslechnete pecku Lampshades on Fire, která se díky návykové melodii zařadí mezi kapelní hity. Přestože její popěvek z hlavy nedostanete hodně dlouho, nemůže se ale rovnat třeba se starším (a propracovanějším) megahitem Float On.

Album by zaručeně prospělo ubrat pár písní, příkladně Pistol (A. Cunanan, Miami, FL. 1996) – údajnou parodií zpěvačky Gwen Stefani, jinými slovy poměrně nesnesitelnou úchylárnu.

Na druhou stranu je fajn, že se do podobných experimentů formace stále pouští. Strangers to Ourselves je poměrně vydařený počin, obrovských zázraků se na něm ale nedočkáme.

Vybrané fotoreporty