Mezinárodní kapela Korjen ohlašuje novou desku nazvanou Sabur

Mezinárodní hudební seskupení Korjen představuje nové album Sabur. Trio zpěvaček z Bosny, Polska a Slovenska doplňují v kapele hudebníci z různých koutů Čech. Společnými silami vdechli ve skladbách nové nahrávky moderní zvuk tradiční hudbě nejen slovanských národů Evropy.

Korjen nechává zaznívat písně kořenů svých zpěvaček už od roku 2010. Tehdy se totiž potkala trojice vokalistek z Bosny, Polska a Slovenska (šmrncnutého Arménií) s hudebníky z Čech. Parta muzikantů si tehdy v Praze zřídila základnu a hned od počátku bylo jasné, jakým směrem se bude kapela ubírat. Ewa Žurakowska vysvětluje, že právě název kapely je charakteristický pro celou tvorbu tohoto uskupení. „Korjen odkazuje na slovo kořen, ale také dalším významem je koření. Něco, co dodává šmrnc a učiní jídlo či věc charakteristickým. Kultury, ze kterých čerpáme inspiraci, často spojují dobrou hudbu s dobrým, specificky okořeněným jídlem. Tak i my přinášíme do společné tvorby své osobité kulturní i lidské koření.

Kolekce patnácti skladeb, které sextet nyní vydává se nejmenuje Sabur bezdůvodně. V překladu to znamená nejen trpělivost, ale významově i popisuje co trpělivost obnáší. „Ten význam souvisí se zráním. Je to ten bod v čase, kdy sklidíte plod s celým jeho procesem růstu. Je to ta jedinečná chvíle, na kterou jste museli čekat – trpělivě,“ vysvětluje zpěvačka Aida Mujačić a představuje souvislost s novou nahrávkou. „Odměnou je konkrétní pocit správného načasování. Když se to uděje mimo něj, pozná se to, je to nenaplnění. Naše album málem nevyšlo. Zrálo několik let, někdy se posouvalo mílovými kroky, někdy bylo u ledu. Ale najednou je tady. Máme nyní ten pocit, že v pravou chvíli sklízíme výsledek a přitom dozrání celé věci nebylo dáno rozhodnout nám, ale životu.

Vybrané fotoreporty