Massive Attack budou během evropského turné cestovat vlakem. Bojují tak proti klimatickým změnám

Triphopoví matadoři Massive Attack se nikdy netajili sympatiemi k hnutím bojujícím proti změnám klimatu, naopak podporují aktivistické skupiny, jako je třeba Extinction Rebellion. Na rok 2020 už mají potvrzeno několik hudebních zastávek na starém kontinentě, mezi nimiž se chtějí přepravovat netradičně po kolejích. Chtějí totiž snížit uhlíkovou stopu, kterou během turné vyprodukují.

Jak řekl BBC frontman Robert Del Naja, skupina by se ráda vyvarovala používání letecké dopravy a omezila dopady života na turné na klima. Nepopírá však, že si dříve létání užívala pro jeho pohodlnost a ekonomičnost. „Stojíme nejen před osobní obětí, ale trváním na systematické změně, která je nutná. Byznysu takovému, jakého jsme ho znali předtím, odzvonilo,“ nechal se slyšet.

Už před tímto prohlášením Massive Attack souhlasili s tím, že poskytnou data o svém koncertování po světě University of Manchester, jež je zohlední ve své studii na téma uhlíkové stopy. Kapela rovněž avizovala vystoupení v Liverpoolu, které se uskuteční s ohledem na životní prostředí a klima a to včetně cateringu, zákulisí, merchandise či přepravy samotných návštěvníků.

Vybrané fotoreporty