Londýnští Test Dept, legendy industrialu i jedni z praotců techna, vystoupí v Paláci Akropolis

V rámci svého aktuálního světového turné a s novým albem Disturbance se ve středu 6. listopadu v pražském Paláci Akropolis představí legendární londýnští Test Dept. Večer zahájí domácí industriální veličina, Paprsky inženýra Garina, kteří působí na scéně již více než 30 let a s Test Dept se na jednom pódiu nesetkají poprvé.

Test Dept, jedni ze skutečných otců industriálního žánru, ale i techna, přijíždějí do Prahy s novým repertoárem a působivou show. Síla jejich výpovědi je stále plná energie a vypjatých emocí, jejich hudební projev neztratil nic na původním nasazení, navíc je vyzrálý, propracovaný a doprovázený sugestivní filmovou projekcí. Jedná se o zcela mimořádnou příležitost vychutnat si jejich vystoupení naživo.

Jak už bylo napsáno výše, kapely se nesetkávají poprvé. Kromě toho, že Paprsky inženýra Garina sami uvádějí, že tvorba Test Dept byla jedním z důvodů, proč se soubor dal dohromady a začal hrát, se už dvakrát měli možnost potkat.

Poprvé to bylo už v roce 1985. Na utajeném punkovém koncertu ve Staré Lysé má kromě místních kapel vystoupit i jedna zahraniční, Test Dept (tehdy ještě Test Department). Nikdo o nich pořádně nic neví, ale prý to bude „Něco“. Mezi diváky je i parta někdejších spolužáků z VŠE, která zanedlouho dá dohromady vlastní kapelu, Paprsky inženýra Garina. Na pódiu hraje kapela Mrtvý miminka, punkeři v sále vesele pogují, mezi nimi pár vyhublých týpků v černých kalhotech, tílkách a dělnických čapkách. Jsou to Test Dept z Londýna. Na jejich vystoupení ale už nedojde. Zanedlouho poté do sálu vtrhnou příslušníci Veřejné bezpečnosti a koncert je ukončen.

Setkání druhé proběhlo o deset let později. Psal se rok 1995, Berlínská zeď dávno padla, Paprsky inženýra Garina mají za sebou své první album Blbá Evropa (1991) a téměř deset let na hudební scéně. Jubileum oslavují vystoupením v pražském divadle Archa v rámci festivalu Alternativa. Tentýž večer v Arše vystupují i Test Dept, kteří zde představují své nové album Totality, které se stylově již hlásí k technu.

No a letos do třetice. Paprsky inženýra Garina vstupují do Kristových let, na české industriální scéně působí již třiatřicátým rokem. Test Dept vydávají po 12 letech nové album a vyrážejí na světové turné. Není lepšího způsobu, jak tyto události oslavit, než společným koncertem.

Plakát – Test Dept a Paprsky inženýra Garina v Paláci Akropolis

Vybrané fotoreporty