Limetal – Limetal

Vymyslet dnes název pro novou skupinu je vskutku oříšek. Málokdo si s ním však dokázal poradit tak jako muzikanti, kteří svůj projekt nazvali Limetal. Jedním slovem se tak přihlásili k letům prožitým v legendární kapele Citron i k metalu. I když on je to spíš melodický rock. Debutové album se těmhle plus minus padesátníkům až šedesátníkům, kteří zůstali mimo domovský Citron a přizvali mladšího bubeníka Lukáše Pavlíka majícího za sebou hraní v mnoha kapelách, opravdu povedlo.

Hned od první skladby Amerika, líčící dobytí nového světadílu s chorály jako z lodi Santa Maria, zaujme perfektní zvuk. Kromě generační výpovědi S větrem v zádech otextované Petrem Harazínem je celá deska kompletně z dílny členů kapely. Všechna ostatní slova napsal kytarista Jura Šperl, pod muzikou jsou pak podepsaní jednotliví muzikanti.

K vrcholům alba patří vztahové zamyšlení Na tenkém ledě, v němž si zpěvák Fany Michalík složil melodii a slova s chutí válí na jazyku, aby vzápětí přešel do expresních výšek. K celkovému dobrému pocitu přispívá kytarové sólo i celkový sound skladby. Z tvrdších písní vynikne Mayday s kytarovým nářezem i sóly, silné jsou obě verze balady S větrem v zádech. Tu rádiovou, s klavírem v úvodu i závěru, natáčel Limetal ve studiu Carmena Rizza v Los Angeles a má velkou šanci stát se hitem. Příjemná je též Karolína, hold fanynce chodící na všechny koncerty Limetalu, která ale jako mladá podlehla zhoubné chorobě. Její zvuk na desce dotváří smyčcové kvarteto i akustická kytara Mirka Linharta. Kapelní vyznání Stará garda uvozuje i zakončuje zvuk dud Jana Lstibůrka.
Zdeněk Hejduk

Vybrané fotoreporty