Legendární beatová alba české hudební historie vycházejí v remasterované verzi

Po padesáti letech od vzniku dvou legendárních alb české rockové historie (desce kapely The Rebels Šípková Růženka a eponymní desce kapely The Matadors) vydává Supraphon jejich nové remasterované verze na CD i vinylech i s bonusovým materiálem.

The Rebels

Svatopluk Čech, Jiří Korn a Josef Plíva představovali kompletní pěveckou a zčásti také instrumentální sílu The Rebels, obdivované, a dokonce i vyznamenané kapely na 1. čs. beatovém festivalu, pořádaném na konci roku 1967. Předsunuté singly však naznačily, že převzatý repertoár je nahrazován domácím, hudebně z pera kapely a Václava Zahradníka, textově pak dodaný jejich vrstevníkem a producentem Michaelem Prostějovským. Původní kytarová aranžmá dostala orchestrální podobu, Zahradníkovu bigbandu vypomohli skvělí muzikanti Rudolf Rokl nebo Jan Hynčica, na tu dobu odvážné elektronické spojováky dodal Petr Kotík. Moderně pohádková témata pak doplnilo šest velmi důvěryhodně nazpívaných písniček z repertoáru The Mamas & the Papas.

Na albu naleznete rekonstruovaný a redesignovaný rozkládací obal, doplněný fotografiemi a vzpomínkami. Poprvé je k dispozici komplet písňových textů. Nahrávka je zvukově remasterována. Vinylová podoba je v gramáži 180g a CD obsahuje singlový bonus.

YouTube Preview Image
The Matadors

Matadors byli výbornou kontinentální odpovědí na britské rhythm and blues. Měli z čeho vycházet a na čem stavět: vokalista Viktor Sodoma vládl potřebně razantním frázováním a průrazným témbrem, rytmika Otto Bezloja a Tony Black hrnula muziku vpřed, Jan Farmer Obermayer psal stylové písně a dodával stejně stylové klávesové zvuky a ozdobou byl ještě ne dvaadvacetiletý kytarista Radim Hladík, ovládající nástroje i přístroje na špičkové mezinárodní úrovni. Dohromady to byla zahraničními angažmá výborně sehraná kapela s dobře vybraným převzatým repertoárem a hitovkami domácího původu. Je otázkou, kam by se jejich kariéra dále ubírala, ale sovětská invaze v roce 1968 to rozhodla. Doma zůstal rockově natrvalo jen Hladík, když Sodoma jako sólista zvolil popovější cestu a zbylí tři Matadoři hned či o něco později našli domov v zahraničí. Naše beatová muzika tak přišla o velké hvězdy, koncem roku nahrazené Blue Effectem v čele s Vladimírem Mišíkem (kdysi také Matadorem) a opět Radimem Hladíkem.

Jubilejní edici desky The Matadors se díky grafikovi Karlu Halounovi dostalo nového obalu, i vzhledem k tomu, že ten zcela původní, bohužel, není zejména do formátu LP rekonstruovatelný. Ze zásadní sady fotografií Alana Pajera byla vybrána exteriérová barevná, hodně „anglická“, včetně ikonického oblečení. Zvuk byl remasterován z pásu, booklet obsahuje minulé i nové poznámky a CD je doplněno singlovými písněmi.

YouTube Preview Image
Vybrané fotoreporty