Květy přidávají k novému albu i videoklip ke skladbě Do tmy

Kapela Květy, jejíž nové album Květy Květy získalo nominace v hudebních cenách Vinyla i Apollo, se spojila s herečkou Elizavetou Maximovou. Výsledkem je videoklip ke skladbě Do tmy. Píseň o bortícím se vztahu díky autentickému výkonu herečky i záběrům destrukce životního prostředí získala nový možný úhel pohledu a dostala nový význam. Stává se apelem na to, aby se lidé k planetě, zvířatům i sobě navzájem chovali lépe.

Zpívá se v ní o tom, že se tou největší rychlostí řítíme do tmy a nikdo neví, co bude dál. „Písnička je o bortícím se vztahu. A záleží na tom, co má kdo na srdci víc. Jestli vztah milenců, přátel nebo vztah k ekologii. Na tu poslední verzi jsme mysleli, když jsme točili klip,“ říká autor hudby a textu Martin E. Kyšperský, který se společně s Janem Fuksou podílel rovněž na natáčení videoklipu.

Autoři videoklipu pracovali s dokumentárními záběry od organizací Nesehnutí a Greenpeace. Květy v něm hrají koncert v zavřeném kině s prázdnými sedačkami, klíčovou postavou dění je ale herečka Elizaveta Maximová. „Chtěli jsme mít ve videu někoho, kdo by byl svědek toho všeho. Elizavetina tvář hypnotizuje kameru a diváka. Během natáčení jsem jí říkal různé věci, od příjemných po nesnesitelné. V záběru je vidět její úsměv i autentická slza, která se jí najednou objevila na tváři. Jestli je možné klipem posunout někoho, aby se choval k planetě lépe, tak bych si přál takhle na někoho působit,“ dodává Kyšperský.

Jak již bylo výše naznačeno, skladba Do tmy pochází z novinkové, deváté oficiální řadové desky kapely Květy, která vyšla v listopadu 2020 u Indies Scope a obsahuje 11 skladeb. Kapela ji nahrávala ve studiích „V“ ve Zlíně a v pražském Jámoru ve spolupráci s Ondřejem Ježkem, jenž se postaral také o mix a mastering. Už v říjnu hudebníci zveřejnili videoklip k singlu Robot v režii Jana Fuksy. Stejný tým stojí společně s  herečkou Elizavetou Maximovou i za novým videoklipem.

Vybrané fotoreporty