Beata Hlavenková – Scintilla

ANIMAL MUSIC   45:35   CONTEMPORARYKEYBOARDS MUSIC

Suita pro klavír, Rhodes piano, klávesy, efekty a zpěv. Podstatné je, že spousta lidí, kteří jsou zařazováni do takzvané žánrové hudby, neskládá muziku takříkajíc na první dobrou. Neřeší, jestli se jejich písničky budou hrát v rádiu. Snaží se je vymyslet tak, aby se v nich sami realizovali jako autoři i umělci. Teprve pak čekají, že si najdou publikum. To je i tento případ. Na desce je devět skladeb, stejně jako písmen názvu. Každá pro Beatu Hlavenkovou pojednává o něčem, co jí v životě dává jiskru.

Devět kompozic rozdílných nálad pak opět tvoří jakousi suitu. Tentokrát Hlavenková nezůstala pouze u klavíru, ale též využila zvuků elektrického piana Rhodes a syntezátoru. Navíc v každé písni hostuje jeden nebo více speciálních hostů: z Norska klávesista Anders Aarum, zpěvačka Julie Dahle Aagard a perkusista Kenneth Ekornes (známý spoluprací s Mari Boine), ze Spojených států klarinetista Evan Ziporyn a trumpetistka Ingrid Jensen (sólistka slovutného Maria Schneider Orchestra), nechybí ani violoncellista Jiří Bárta a písničkář Justin Lavash.

Byl jsem na české premiéře ve Veletržním paláci a pořídil si nahrávku. Tu detailně poslouchám. Mohl jsem konsternovaně sledovat ruku klouzající po klávesnici a uvolnění pedálu zastavilo rezonanci struny tak náhle a s takovou dávkou přesvědčivosti, že být po tmě, odpřísáhl bych, že je křídlo se mnou v místnosti. Zaujaly mě jemné klavírní linky hrané unisono s Andersem. Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény? Mnohem víc. Jiskrou je ona sama.

BEN TAIS AMUNDSSEN

Vybrané fotoreporty