Francouzský prezident jim nabízí jedno euro
27. 2. 2009 - Kapela MGMT žaluje Francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho za údajně neoprávněné použití jejích písně „Kids“. Sarkozy tento song použil při národním kongresu své strany a píseň pak zněla i na internetu na záznamech z této akce.
Sarkozy se k použití písně na kongresu přiznává, tvrdí však, že nezajištění práv bylo individuální chybou a nabízí kapele symbolický poplatek ve výši jednoho eura. To se samozřejmě skupině ani jejich právničce Isabelle Weksteinové nelíbí. „Sarkozyho nabídka je výsměch a nerespektuje patřičně autory. Cítíme to jako urážku. Budeme pana Sarkozyho žalovat za narušení duševního vlastnictví,“ řekla Weksteinová.
Za použití písně na kongresu se původně zaplatil běžný poplatek 53 euro, kapela však tvrdí, že to nepokrývá ušlé zisky z videí, které se objevily později na internetu.
MGMT je kapela s jedním z nejstrmějších vzestupů posledního roku. Předevčírem dokonce vyhrála ceny za nejlepší píseň a za nejlepší novou kapela na Shockwaves NME Awards.