[Rock&Pop 01/18] Fast Food Orchestra: Udělali jsme album, které má začátek a konec

Fast Food Orchestra jsou součástí české ska a reggae scény už dvacet let, během nichž vydali osm studiových alb. To poslední s názvem Struny vyšlo loni na podzim a bylo oproti zvyku celé v češtině. Na otázky o kapele, nové desce i změnách, ke kterým v hudebním průmyslu došlo, odpovídal Filip „Fido“ Vondrášek v pražském klubu Rock Café.

TEXT: PAVLA HARTMANOVÁ   FOTO: VOJTĚCH HAVLÍČEK

Letos slavíte dvacet let na scéně, to je poměrně dlouhá doba. Které období bylo pro skupinu nejtěžší?

Nejtěžší to bylo asi kolem alba Wanted For Cooking, ale ne, že bych na ně vzpomínal špatně. Tlačil jsem kapelu, abychom udělali desku, a když se na to koukám zpětně, uvědomuji si, že to bylo dost unáhlené. Jsem rád, že to album existuje, protože všechna mají nějaký význam, ale teprve s odstupem vidím, že písničky na něm nebyly pořádně připravené a vlastně ani skupina moc nefungovala. Lidsky ano, problém byl, že měl každý na starosti ještě něco jiného než právě kapelu, a to je na desce znát. Není kompaktní a celistvá, spíš je trochu zmatená, stejně jako celé to období. To mi za celých dvacet let přijde jako jediné opravdu ploché místo.

Vnímal jsi to tak i tehdy?

Asi ano, ale nepřipouštěl jsem si to. Když o tom teď s kluky mluvíme, všichni to umějí pojmenovat, ale tenkrát nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Věděli jsme, že něco není správně, ale nikdo neuměl říct: Hele, tohle je špatně, takhle se to dělat nemá, nebo: Tady to nefunguje, pojďte to změnit. Nějak jsme tím obdobím prošli, ale až zpětně dokážeme ukázat, co bylo špatně, a říct si to.

(…)

Celý rozhovor najdete v aktuálním čísle (01/18) Rock&Pop.

 

Vybrané fotoreporty
iRock&Pop