Rick Wakeman zahřál jen s klavírem

Rick Wakeman po jarním zastavení v Plzni a Olomouci přicestoval opět do České republiky, aby potěšil dalšími vystoupeními své fanoušky a ctitele rockové i vážné hudby, tentokrát v Praze a Brně.

Krátce po osmé večerní, kdy před publikum ve futuristicky vyhlížejících prostorách brněnského Sono Centra předstoupil tento legendární klávesový mág ve svém pověstném plášti, sálem zaburácel obrovský aplaus. Takto vřele uvítali diváci v očekávání nevšedního koncertního zážitku jednu z veličin rockové historie a někdejšího zásadního člena skupiny Yes. Oproti jarním koncertům pouze klavírem vybavené podium dávalo tušit, že tentokrát se večer ponese v ještě komornějším duchu než v Olomouci a Plzni, kdy během svého recitálu Wakeman alespoň dvakrát zapreludoval na klapky svých Korgů. Zaplněný sál si tak tento večer mohl vychutnávat kompozice, zaranžované původně pro vícero nástrojů, v úpravě pro jeden jediný – mistrův klavír. Nejeden z diváků si však kladl otázku, jak to jen Wakeman dělá, že svým neuvěřitelným hraním vydá minimálně za celý orchestr (a nemám tím na mysli skladbu odehranou s halfplaybackem), navíc když má veškeré partitury zaznamenané jen ve své hlavě. Během večera zazněl průřez jeho bohatou sólovou tvorbou i připomínky dob koncertování s Yes v období Close To The Edge. Písně své i jiných ( Bowie, Stevens) uváděl Wakeman vtipnými komentáři, aby během nich s úplnou samozřejmostí prokládal romantické momenty disharmonickými pasážemi a hravými citacemi klasiků. Závěrem tento srdcem stále rocker zahrál proslulou variaci na beatlesáckou  Eleanor Rigby, prokládanou tvorbou Sergeje Prokofjeva. Po dvou přídavcích odměnilaumělcezhruba pětistovka diváků všech generací zaslouženým potleskem vestoje. Poutavý večer následně zakončila autogramiáda, při níž Wakeman svým vystupováním dokonale ztělesňoval pojem „anglické gentlemantství“. Rick zkrátka potěšil a zahřál v sychravém podzimním večeru všechny přítomné. Ale jestli vyrazím na další Wakemanův koncert, tak jen za předpokladu, že dorazí i s doprovodným ansámblem. Dvakrát mi to takhle stačilo.

Komentáře

Zanechat komentář

XHTML: Můžete použít pro formátování tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Další fotoreporty
iRock&Pop